prokrastynacja

Prokrastynacja w biznesie – jak sobie z nią radzić?

Nowy rok, nowy, ja. Lista postanowień wręcz pęka w szwach. Zwiedzę Europę, schudnę, zacznę pracować regularnie, będę się wysypiać itp. Znasz to? To dość typowe założenia i cele większości z nas. Jednak czy jesteś w stanie faktycznie je zrealizować? Jeśli masz z tym problem i Ciebie również dopada prokrastynacja w biznesie, to przeczytaj ten tekst, ponieważ dowiesz się z niego jak przestać odkładać rzeczy na później i wziąć się do roboty.

Czego się dowiesz:

– Czym jest prokrastynacja

– Dlaczego nie lubimy pracować

– Jak radzić sobie z odkładaniem w nieskończoność

– Jak stworzyć plan na pokonanie prokrastynacji

– Co o zwlekaniu mówi Brian Tracy oraz Robert Maurer

Zacznijmy od początku…

Jeśli zaliczasz się do grona 8% ludności na świecie, która faktycznie realizuje to, co postanowiło na nowy rok, to możesz być siebie dumnym. Jeśli jednak tak nie jest, to należysz do reszty społeczeństwa, która pomimo że stawia sobie cele na nowy rok, to jednak finał tych działań i tak wygląda tak samo, czyli klops.

Nowy rok nowy ja…. I tak, co roku. To dość typowy schemat, który dotyczy większości społeczeństwa. Według analizy Uniwersytetu Stamforda, aż 75% ludzi trzyma się swoich postanowień tylko przez tydzień. A co później?

Później pozostaje znów czekać na kolejny nowy rok i kolejną listę postanowień. Jak widzisz, problem jest dość poważny, ponieważ ileż tak można?

Powstaje więc pytanie, dlaczego tak się dzieje? Czy może wynika to z czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu?

Nic bardziej mylnego, ponieważ prokrastynacja w biznesie i ogólnie życiu leży w nas samych, o czym przekonasz się z tekstu poniżej.

Prokrastynacja w biznesie i życiu – czym jest?

Def.

Prokrastynacja inaczej zwlekanie lub ociąganie się. Jest to typowe zachowanie, a wręcz tendencja do tego, aby wszelkie zadania odwlekać w czasie. W praktyce osoba ta realizacje celów przekłada na później, a kolejno jeszcze później i tak powstaje błędne koło.

Z psychologicznego punktu widzenia.

Prokrastynacja to termin określający dobrowolne i celowe zwlekanie z realizacją postawionych celów, pomimo świadomości wystąpienia niekorzystnych wyników wynikających z opóźnienia.

Mechanizm tego efektu jest prosty. Po odłożeniu czegoś w czasie czujesz się lepiej, co natychmiast przekłada się na to, że możesz się zająć czymś przyjemniejszym np. oglądaniem serialu na Netflix czy piciem piwa przed telewizorem.

Jest to bardzo podstępne, ponieważ w mózgu powstaje złudzenie, że zadanie odłożone np. na jutro będzie łatwiej wykonać. Jak wiadomo, niestety tak to nie działa.

Prokrastynacja w biznesie – jak sobie z nią radzić? – Kamień milowy.

Jeśli czytasz ten tekst tzn. że prokrastynacja w biznesie Ciebie również dotyczy. Jednak jesteś właśnie w idealnym miejscu, aby nauczyć się przeciwdziałać odwlekaniu w nieskończoność.  Z tego materiału dowiesz się jak krok po kroku zwalczyć tą przykrą przypadłość.

Jak nauczyć się organizacji w biznesie?

Po pierwsze

Zmień teraz swoje zachowanie, a nie błędne założenia.
Jeśli chcesz zmienić coś w życiu, nie stawiaj sobie celów nie do zrealizowania. Dlatego przede wszystkim mierz siły na zamiary, a kolejno wyznacz konkretny cel.

Przykład:

Wiele osób mówi sobie tak:W 2020 roku przestanę palić”takie podejście nie zadziała.

Zamień to na to: „Każdego dnia w 2020 roku do porannej kawy nie będę palił papierosa”.

Ten drugi scenariusz uda Ci się o wiele łatwiej zrealizować – to pewne.

Poza tym Twój mózg otrzymał właśnie konkretną instrukcję jak zmniejszyć palenie papierosów, a nie od razu rzucić palenie natychmiast, co jest praktycznie niemożliwe.

Zmień myślenie. Stawiaj sobie konkretne cele i zaplanuj ich realizacje małymi kroczkami. To pierwsza rzecz, którą musisz bezwzględnie pojąć, aby prokrastynacja w biznesie stała się przeszłością.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obejrzyj nagranie.

Jak nauczyć się organizacji czasu w firmie? Zwalcz prokrastynacje w biznesie.

Już wiesz jak wykonać pierwszy krok. Jednak w Twojej głowie mogło pojawić się pytanie, ale jak ten cel określić, a szczególnie kiedy chodzi o plany biznesowe.

W przypadku osób, które zaczynają przygodę z własnym przedsiębiorstwem, wyznaczanie celów jest niezwykle trudne, ponieważ brak doświadczenia nie pozwala konkretnie ocenić, do czego się dąży, gdyż rynek i tak zweryfikuje wszelkie działania.

Z tego powodu warto poznać instrukcje na to, jak określić cel. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu Czy strona WWW jest mi potrzebna w biznesie?

Jak stworzyć plan? – Zwalcz prokrastynacje w biznesie.

Jeśli wiesz jak wyznaczyć cel, kolejny krok to stworzenie planu. Jest to niezbędne do tego, abyś mógł faktycznie sprawnie działać, a w dodatku mógł mierzyć skuteczność swojej pracy.

Aby to zrobić, należy:

  • Najpierw wypisać np. 10 metod na to, jak możesz osiągnąć swój cel (pamiętaj, wszystkie pomysły są warte uwagi, nawet te najbardziej wymyślne);
  • Kolejno wybrać 3 metody, które wydają Ci się najskuteczniejsze i najbardziej prawdopodobne do zrealizowania;
  • Ostatecznie wybierz 1 metodę z tych 3, która pozwoli Ci osiągnąć cel najszybciej.

Jeśli dotarłeś do momentu, że masz opracowany cel oraz sposób na jego osiągnięcie to jesteś na właściwej drodze do tego, aby faktycznie go zrealizować.

Organizacja czasu w firmie – filar skutecznego działania

Opracowany plan to dopiero początek, jednakże jest to również świetny punkt wyjściowy. Wiesz, co chcesz zrobić i jak to zrobić. Teraz Twoim zadaniem jest opracowanie tego w czasie, czyli przechodzimy do organizacji czasu pracy w firmie.

Bez zbędnej gadaniny…

Prowadzenie dziennika/ terminarza/kalendarza to najlepsze rozwiązanie Twojego problemu. Kartka papieru i ołówek to najważniejsze narzędzie pracy przedsiębiorcy, jednakże kartkę łatwo zgubić. Zainwestuj w zwykły kalendarz np. w formacie A5.

Kolejno wybierz datę, do kiedy chcesz osiągnąć swój cel i zapisz to w dzienniku.

Teraz wróć do daty dzisiejszej i na jutro rozpisz sobie wykonanie 1 małego zadania, które przybliży Cię do osiągnięcia celu.

Przykład:

Cel: Chcę zdobyć 10 nowych klientów dla firmy w 3 miesiące.

Plan: Stworzę posty w mediach społecznościowych, które przyciągną uwagę klientów poprzez dzielenie się praktyczną dla nich wiedzą.

1 mały krok: Stworzę listę 15 tematów, które dla mojego potencjalnego klienta są istotne.

Widzisz, o co chodzi? Jeśli tak to teraz zrób tak z każdym kolejnym dniem. Po prostu wyznacz sobie na każdy kolejny dzień, kolejny mały krok, który przybliży Cię do osiągnięcia celu i gotowe. Doskonałym źródłem wiedzy na ten temat jest „Filozofia Kaizen – jak mały krok może zmienić Twoje życie”, o której poczytać możesz również w książce o tym samym tytule.

Prokrastynacja jak sobie radzić, Prokrastynacja w biznesie, Jak nauczyć się organizacji czasu w biznesie Organizacja czasu w firmie

„Zjedz tę żabę”  – jak nauczyć się organizacji czasu w biznesie?

Wszystko wydaje się jasne, jednak i tak po głowie gdzieś krążą myśli „a może zacznę od jutra, a dziś poprzeglądam Facebooka lub poleżę jak kot obecny na obrazku powyżej”. Nie. To błąd. Nie rób tak.

Złota zasada Briana Tracy’ego mówi:

„Mistrzowskie wykonywanie czegoś, czego nie musisz wykonać, jest ni mniej, ni więcej tylko marnotrawieniem Twojego czasu”.

W praktyce oznacza to, że wszystko, co robisz, co nie przybliża Cię do upragnionego celu, nie ma sensu, więc tego nie rób.

Z książki tego guru motywacyjnego dowiedzieć się można więcej praktycznych informacji. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych wniosków płynących z lektury „Zjedz tę żabę”:

  • Zacznij dzień od najtrudniejszego zadania;
  • Każdego dnia twórz listę zadań do zrobienia na jutro;
  • Określ konkretny czas na realizację danego zadania;
  • Podejmij zobowiązanie realizacji celu publicznie;
  • Odetnij się od rozpraszaczy (mediów społecznościowych, telefonu).

Podsumowanie

Zwlekanie to prosta droga do zwiększonego poziomu stresu w organizmie, a ten przekłada się gorsze wyniki w pracy, co często kończy się problemami zdrowotnymi. Skończ z odkładaniem rzeczy na jutro. Teraz wiesz jak to zrobić.

Prokrastynacja prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości, wstydu i krytycznych myśli na temat samego siebie. Nie odkładaj zadań, zrób pierwszy krok już teraz. Szczególnie jeśli mowa o celach biznesowych, w których realizacji chętnie Ci pomogę. Szukasz pomocy w zakresie promocji firmy. Sprawdź, co mogę dla Ciebie zrobić i przyśpiesz realizację Twojego upragnionego celu.

Jeśli szukasz wiarygodnej i praktycznej wiedzy w zakresie zarządzania sobą w czasie i osiągania świetnych efektów to te dwie lektury są obowiązkowe:

1. Brian Tracy: „Zjedz tę żabę” – 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania. – dostępna również jako audiobook na Youtube.

2. Dr Robert Maurer: „Filozofia Kaizen” – Jak mały krok może zmienić Twoje życie.

Znalezione obrazy dla zapytania zjedz te żabe
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *