blog firmowy

Blog firmowy – jak prowadzić? Czy blog jest potrzebny firmie?

Blog firmowy to temat dość popularny. Po wpisaniu tej frazy w przeglądarkę pojawia się ponad 19 milionów wyszukiwań. Oznacza to, że tematem tym zdecydowanie warto się zainteresować. Jednak czy jego prowadzenie jest niezbędne firmie? A jeśli tak, to w jaki sposób to robić? Dowiedz się tego.

Statystyki są przydatne w prowadzeniu biznes. To swoista kopalnia wiedzy, którą warto wykorzystywać. Nie inaczej ma się to w przypadku bloga. Zestawienia firm marketingowych mówią wprost – prowadzenie bloga firmowego się opłaca.

Zobacz:

 • Firmy, które aktywnie blogują, czyli zamieszczają minimum 15 wpisów na stronę na miesiąc, zdobywają 5 razy więcej ruchu niż firmy, które tego nie robią;
 • Według firm, które bloga prowadzą, aż 81% z nich uznaje, że regularne publikowanie wpisów jest użyteczne i faktycznie przynosi efekty.

Oczywiście to nie wszystko, ponieważ jak wiesz prowadzenie firmy to nie pisanie artykułów, a dbanie o regularny przychód.

Jak się okazuje firmy z sektora B2B oraz B2C dzięki prowadzeniu bloga zdobywają więcej „leadów” kolejno o 67 i 88%.

Jak wiadomo również, zdobywanie „leadów” to podstawa do tego, aby sprzedawać więcej. Rachunek jest prosty. Aktywne prowadzenie bloga firmowego prowadzi do zwiększonej sprzedaży w Twojej firmie.

No dobrze, ale jak przejść od etapu stworzenia bloga do zarabiania.

Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Blog firmowy na stronie  – czy jest potrzebny? 

Blog to nic innego jak podstrona na Twojej witrynie firmowej, na której możesz publikować artykuły, wpisy i inne materiały. W głównej mierze sprowadza się to do kluczowego ze względów sprzedażowych działania, jakim jest „DZIELENIE SIĘ WIEDZĄ”.

Z praktycznego punktu widzenia chodzi tutaj o to, aby swoim potencjalnym klientom, odbiorcom, a przede wszystkim czytelnikom udostępniać treści, które im się po prostu przydadzą.

Po co, to robić?

Robić to można na wiele różnych sposobów, stąd charakter wpisów może się różnić. Nie zmienia to jednak faktu, że jego głównym celem jest rozwiązanie problemu czytelnika.

W przypadku tego tekstu wartość to:

 • Informacje na temat blogowania;
 • Instrukcja: jak napisać dobrej jakości tekst na bloga.

Jeśli czytasz ten tekst, to znaczy, że chcesz się czegoś dowiedzieć, bo możliwe, że masz problem. Informacje tutaj zawarte pomogą Ci go rozwiązać, a zarazem dostajesz je całkowicie za darmo.

Czy teraz widzisz, jaką wartość niosą ze sobą wpisy na blogu?

Kto czyta bloga?

O ile może wydawać Ci się, że blogów nikt nie czyta, to jest to błędne założenie.

-Zwiększenie miesięcznej częstotliwości dodawania wpisów z 3 do 8 podwaja liczbę pozyskiwanych „leadów”.

-Zwiększenie miesięcznej liczby opublikowanych wpisów na blogu z 10 na 50 może przynieść o 45% większy ruch na Twojej stronie.

Uwierz w to, że osoby, które faktycznie szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, są w stanie zrobić wiele na rzecz tego, aby rozwiązać swój problem. A darmowa wiedza dostępna w internecie to doskonały sposób na osiągnięcie tego celu.

Widzisz zatem, że:

-Ludzie czytają blogi (właśnie to robisz);

-Ważna jest regularność wpisów;

-Blog może zwiększyć sprzedaż w Twojej firmie;

-Niezbędne we wpisach jest dawanie czegoś wartościowego czytelnikom.

Dzielenie się wartościowym contentem na blogu firmowym

Jeśli prowadzisz biznes, to zapewne wiesz, czym jest lejek sprzedażowy. W uproszczeniu jest to proces, przez jaki musi przejść Twój klient, aby od fazy poznania Twojej firmy, zdecydował się na zakup.

Można sprowadzić to do 4 najważniejszych elementów:

-Poznaj mnie;

-Polub mnie;

-Zaufaj mi;

-Kup ode mnie.

Każdy z etapów jest istotny, zatem warto wiedzieć jak krok po kroku przeprowadzić przez to klienta.

O ile kwestia poznania Cię zależy od pojawienia się w internecie itp., to spełnienie warunku „polub mnie” nie jest już takie proste.

Na szczęście blog, a w tym dzielenie się wartościową wiedzą jest idealnym narzędziem, które pozwoli Ci ten cel osiągnąć.

Wyobraź sobie, że ktoś daje Ci instrukcję jak coś zrobić za darmo, a w dodatku wiedza ta w praktyce faktycznie działa. Czy nie polubisz takiej osoby?

Dawanie wartości poprzez teksty na blogu to sposób, który pozwoli Ci zdobywać zaufanie dotychczasowych klientów, a zarazem będzie przyciągać nowych.

Blog  firmowy – korzyści

Oczywiście to nie wszystko, ponieważ zalet tego rozwiązania jest o wiele więcej. Spójrz, dlaczego warto go prowadzić.

 • Dzieląc się wartościowym contentem, budujesz wizerunek eksperta w branży;
 • Nowe wpisy wspomagają pozycję Twojej strony w przeglądarce Google;
 • Nowe wpisy zwiększają ruch na stronie;
 • Tworząc artykuły, budujesz bazę wiedzy, która może stać się materiałem do innych mediów lub nawet kursów;
 • Dzięki dawaniu wartości, poprawiasz relację z klientem.
 • Blog to miejsce, które pozwoli Ci budować bazę mailingową;
 • Blog jest naturalnym źródłem „leadów”.

Blog  firmowy – wady

O ile zalet tego rozwiązania jest wiele, są również minusy. Najważniejszym z nich jest czas, który chcąc nie chcąc, musisz poświęcić na budowanie contentu.

Możesz to robić w pojedynkę lub zlecić pracownikowi/freelancerowi. Nie zmienia to jednak faktu, że budowanie bloga to proces, który nie dość, że trwa, to również kosztuje.

Jak doskonale wiesz, nie ma nic za darmo. Szczególnie jeśli chodzi o prowadzenie firmy. Jednakże nie zrażaj się tym, ponieważ według statystyk prowadzenie bloga firmowego może przynieść znaczny wzrost pozyskiwanych „leadów”, co oznacza, że prędzej czy później inwestycja ta na pewno się zwróci.

jak prowadzić bloga firmowego

Personal branding

Autentyczny, wartościowy i dobrze prowadzony blog firmowy to wręcz doskonały element strategii marketingowej dla Twojego biznesu. Wchodząc na rynek, musisz zrozumieć, że proces budowania imperium zawsze wygląda w podobny sposób.

Najpierw musisz zbudować wizerunek eksperta, kolejno profesjonalnie realizować zlecenia, aby ostatecznie móc cieszyć się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Jednak oni sami do Ciebie nie przyjdą. Musisz ich zwabić.

Jak budować wizerunek eksperta? Metod jest kilka:

-Napisz książkę;

-Stwórz bloga;

-Publikuj w mediach społecznościowych;

-Udostępniaj materiały video;

-Udzielaj wywiadów;

-Prowadź wykłady.

To tylko kilka metod na to, aby budować silną pozycję Twojej marki. Jak widzisz, wszystkie z nich są w zasięgu, jednakże warto zastanowić się, który sposób jest najtańszy i najprostszy do zrealizowania.

Napisanie książki to czasochłonne zadanie. Media społecznościowe nie są uważane za źródło wiarygodnej wiedzy. Występowanie przed kamerą może Cię stresować, a do wywiadów i wykładów jeszcze Ci pewnie daleko. Co pozostaje? Oczywiście blog.

Jeśli prowadzisz go w osobiście, to wkładasz w to tylko swój czas. Stworzenie wpisu to ok. 1-2 godzin. Nie inwestujesz pieniędzy. Wpis zawsze wygląda profesjonalnie i może posłużyć, jako element praktycznej w zastosowaniu wiedzy. A poza tym możesz pisać, o czym chcesz.

Blog firmowy to doskonały sposób na to, aby budować silną pozycję marki.

Jednak to nie koniec. Jeśli wiesz już, że blog może Ci się przydać, teraz musisz dowiedzieć się jak pisać, żeby faktycznie przynosiło to efekt.

Jak tworzyć dobrej jakości teksty i jak przyciągnąć czytelników?

W tym miejscu należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze tekst musi być przyjemny w czytaniu, a po drugie musi spełniać wymogi SEO.

Na jakość tekstu wpływa nie tylko jego długość i zawarta tam wiedza. Poprzez dynamiczny, jednakże prosty język jesteś w stanie utrzymywać koncentracje czytelnika, który faktycznie przeczyta wpis do końca. Zatem, na czym polega tzw. webwriting? Jak pisać tak, żeby ludzie chcieli czytać?

O tym można dyskutować by długo, jednak na początku warto wiedzieć, że tekst musi spełniać kilka podstawowych warunków.

 1. Musi być „lekki”

Im więcej nagłówków, wyróżnień, list itp., tym wizualnie tekst wydaje się łatwiejszy w czytaniu. To podstawa do tego, żeby czytelnik nie wyłączył Twojego wpisu po kilku zdaniach. Unikaj pisania długich akapitów.

 1. Musi być „prosty”

I nie chodzi tutaj o to, żeby wiedza w nim zawarta była banalna. Chodzi o to, żeby nawet najtrudniejsze zagadnienia przedstawić tak, aby po przeczytaniu tekstu, nawet dziecko zrozumiało, o czym on jest.

 1. Musi „płynąć”

Czytanie złożonych zdań nie jest przyjemne. Dlaczego?

Dlatego, że jeśli ma ono więcej niż 3 linijki, to po jego skończeniu czytelnik nie pamięta, od czego się zaczęło. Rozwiązaniem są, zatem krótkie zdania. To one nadają dynamikę i przyjemność z czytania.

 1. Musi być „konkrenty”

Lanie wody odstrasza czytelników. Zatem każdy akapit powinien dawać konkretną wartość, najlepiej liczbową.

Unikaj pisania zdań typu:

Ten tekst jest o blogowaniu, ponieważ prowadzenie bloga i pisanie tekstów jest dobre dla Twojej firmy.

Lepiej będzie tak:

Teksty na blogu Twojej firmy gruntują jej pozycje na rynku.

Oczywiście to nie wszystko, ale zdecydowane minimum do pierwszego wpisu. Zatem stwórz go już dziś.

SEO we wpisach

Jak już wiesz SEO to ważny element marketingu online.  Jak się również okazuje, wpis na blogu może pozycjonować Twoją stronę na daną frazę kluczową.

Praktyczny przykład:

 • Prowadzisz sklep ze zdrową żywnością i sprzedajesz oleje roślinne;
 • Napisz wpis na blogu o tytule: Olej rzepakowy wpływ na zdrowie.
 • Jeśli stworzysz tekst pod SEO (wykorzystując frazę kluczową) masz szansę zdobyć nowego klienta. Nie tylko czytelnika.

Widzisz, o co chodzi?

Teraz pewnie zapytasz, jak taki tekst pod SEO stworzyć? Poniżej znajdziesz checklistę dobrego wpisu pod SEO:

 1. Wybierz frazę kluczową z długim ogonem np. olej rzepakowy wpływ na zdrowie;
 2. Zamieść ją w meta title i meta desciription wpisu na blogu;
 3. Stwórz tytuł wpisu, wykorzystując frazę. Możesz ją rozbudować o dodatkową frazę np. Olej a serce. Nadaj jej atrybut H1;
 4. W lead (wstępie tekstu) wykorzystaj frazę kluczową najlepiej na początku;
 5. Stwórz listę śródnagłówków o atrybutach H2 i przynajmniej 3 razy użyj frazy kluczowej;
 6. W tekście zamieszczaj frazy kluczowe naturalnie i pogrubiaj je (boldowanie);
 7. Dodaj zdjęcie do wpisu i nadaj mu atrybut ALT z frazą kluczową;
 8. W podsumowaniu lub zakończeniu wpisu dodaj zdanie CTA, czyli zachęć czytelnika do jakiegoś działania, np. zobacz ofertę olejów w sklepie.
 9. No i gotowe.

Rzuć okiem jak mogą być zbudowane teksty pod SEO. Odwiedź mojego bloga tutaj

Kto zajmuje się pisaniem tekstów na bloga firmowego?

Oczywiście elementów, które mają wpływ na SEO w tekście, jest jeszcze więcej i warto o nich poczytać. Jak możesz się domyślić poszukiwanie takich informacji trochę trwa. Nie da się bowiem z dnia na dzień stać wyśmienitym autorem tekstów.

Dlatego na rynku od lat funkcjonuje branża copywriterska. Specjaliści od tekstów, a w tym treści pisanych pod SEO są w stanie bardzo szybko stworzyć interesujące i funkcjonalne wpisy na blogu. Warto zlecać im pracę, ponieważ niskim kosztem można otrzymać świetne materiały.

Copywriterów szukać można na stronach dla freelancerów czy grupach tematycznych w mediach społecznościowych. Wiele firm zajmujących się marketingiem współpracuje z autorami tekstów, więc warto o to zapytać osoby od marketingu.

Podsumowanie

Z tego tekstu wiesz, że blog firmowy jest w stanie pomóc Twojej firmie budować wizerunek eksperta w branży. Pomoże Ci on również szybko przeprowadzać potencjalnych klientów przez proces sprzedażowy, dzięki czemu szybciej Ci zaufają. Dodatkowo wpisy mogą skutecznie pozycjonować Twoją stronę.

Jak widzisz, korzyści płynących z tego rozwiązania jest wiele. Nie zastanawiaj się i jeszcze dziś wykonaj pierwszy krok w celu stworzenia bloga, który na pewno poprawi funkcjonowanie Twojej firmy. Chętnie pomogę Ci prowadzić bloga i tworzyć świetne i wartościowe wpisy na Twoją stronę. Zainteresowany? Daj znać – Odezwij się

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *